Jakie garnki są najzdrowsze? Zobacz zdrowe garnki do gotowania.

23-05-2020

Na nic kupowanie zdrowej, ekologicznej żywności, jeśli wraz z obróbką termiczną przemycisz do potraw niebezpieczne i bardzo szkodliwe związki, jak ołów, kadm czy bisfenol. Kolosalne znaczenie ma tutaj właściwy dobór zdrowych i bezpiecznych garnków. Na co zwrócić uwagę? Jakie garnki są najzdrowsze do przygotowywania posiłków? Na te pytania odpowiemy Ci w naszym blogu.

jakie garnki są najzdrowsze

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ganków?

Przy zakupie garnków priorytetem powinno być:

  • grube, odporne dno i solidna powłoka – Twój garnek musi z Tobą współpracować w każdej sytuacji, zarówno kiedy zapomnisz się i metalową łyżką przemieszasz gotującą się czerwoną kapustę, kiedy godzinami dusisz świąteczny bigos, bądź kiedy gotujesz mleko na budyń. Zarówno dno, jak i powłoka muszą być odporne na zarysowania, pękania czy powstawanie odprysków.
  • z jakiego materiału wyprodukowano garnki – zwróć uwagę na to, czego użyto do produkcji garnków - niektóre materiały mogą zawierać ołów, kadm lub szkodliwy teflon; jeśli chodzi o pokrywkę, to nie ma wątpliwości - tutaj sprawa zawsze jest jasna, ponieważ najczęściej pokrywki są wykonane ze szkła żaroodpornego.

Dlatego pierwszej informacji, jakiej należy szukać, to atestu PZH – Państwowego Zakładu Higieny. Ten atest potwierdza, że garnek jest odporny na działanie wysokich temperatur, ma wytrzymałe dno na uszkodzenia mechaniczne, a powłoka garnka nie zawiera szkodliwych tworzyw, jak np. chromu, ołowiu, czy kadmu.

Markowe garnki z atestem - zdrowe gotowanie

Przy zakupie garnków zdecydowanie nie warto kierować się ceną. Nie oznacza to, że bezpieczne garnki muszą być drogie, tanie garnki również są dobre, ale zazwyczaj tańsze produkty mogą Cię rozczarować i to w szybkim czasie. Przywierające dno, odpryski na ściankach i niekoniecznie właściwy smak, jeśli podczas gotowania dojdzie do niepożądanych reakcji – to najczęstsze problemy garnków niewiadomego pochodzenia, bez atestu PZH, za to w niezwykle atrakcyjnej cenie.

Musisz tutaj pamiętać, że jeśli nie wiesz, z czego zostały wykonane garnki, nie masz również świadomości, czy:

  • podczas gotowania nie wydzielają się niebezpieczne dla zdrowia substancje rakotwórcze,
  • przy gotowaniu słonych, kwaśnych czy słodkich potraw, nie dochodzi do niepożądanych reakcji, podczas których uwalniają się szkodliwe substancje,
  • wraz z gotowaniem nie serwujesz domownikom, miedzi, chromu, albo niklu,
  • czy w posiłku nie ma substancji, prowadzących do chorób układu nerwowego.

Dlatego wybieraj markowe garnki kuchenne i sprawdź, jakie atesty posiadają.

Aluminiowe, emaliowe czy ze stali nierdzewnej? Jakie garnki są najzdrowsze?

Przedstawimy Państwu charakterystykę najczęściej wybieranych garnków. Pokażemy na co zwrócić uwagę przy wyborze tych odpowiednich. Są to bowiem najważniejsze naczynia kuchenne!

Garnki aluminiowe - co musisz wiedzieć o tych garnkach?

Zdecydowanie niejedna gospodyni woli, kiedy duże garnki czy patelnie są wykonane z aluminium. To lekkie tworzywo, które w dodatku szybko się nagrzewa i nie pustoszy w takim stopniu kieszeni, jak garnki ze stali nierdzewnej, garnki żeliwne czy garnki miedziane. To dobry wybór, który docenisz, np. podczas smażenia kotletów bądź kiedy będziesz przenosić garnek z zupą w chłodniejsze miejsce. Jak funkcjonuje aluminium, podczas przyrządzania potraw? Jeśli Twoje garnki pokryte są bezpieczną anodowaną powłoką, możesz być spokojna o bezpieczeństwo swoje i domowników. Garnki starszego typu takiej powłoki często nie posiadają i tym samym uwalnianie pod wpływem wysokiej temperatury aluminium, może przedostawać się do gotowanych potraw i być przyczyną wielu niebezpiecznych chorób, między innymi Alzheimera. Natomiast te z powłoką anodowaną, ceramiczną, czy np. tytanową są tanie, bezpieczne i wytrzymałe. To dobry wybór, jeśli szukasz garnków w niskiej cenie i na długie lata. Wadliwej jakości aluminium wchodzi też w reakcje z kwaśnymi potrawami – podczas gotowania bigosu, kapuśniaku czy żuru z pewnością poczęstujesz wszystkich również bardzo szkodliwymi związkami.

bezpieczne garnki aluminiowe

Garnki emaliowane - ponoć to najzdrowsze garnki? Sprawdźmy.

Co z garnkami pokrytymi powłoką emaliowaną, które przypominają Ci wyglądem babciną, całkiem smaczną kuchnię? Garnki emaliowane to również bardzo wdzięczny pomysł na prezent, może się zdarzyć, że dostaniesz je od syna bądź teściowej. Używać, czy odłożyć na awaryjne sytuacje? Emalia to bardzo bezpieczny materiał. Trzeba jednak mieć na uwadze, że pod emalią znajduje się blacha, która może rdzewieć i wchodzić z żywnością w różnego typu reakcje. Dopóki jednak emalia nie jest uszkodzona, nie musisz się niczego obawiać. Nowoczesne garnki są solidne, dlatego nie musisz bać się odprysku emalii wewnątrz garnka.

Biorąc natomiast pod uwagę fakt, że garnki emaliowane są niezwykle higieniczne, odporne na działanie wysokich temperatur i nie uwalniają żadnych szkodliwych substancji, to można spokojnie ich używać, również podczas przyrządzania posiłków dla alergików i dzieci.

najzdrowsze garnki emaliowane

O czym należy pamiętać, to o właściwym użytkowaniu. Nie dopuszczaj do ścierania powłok, nie szoruj po garnku metalowymi przedmiotami, a jeśli zobaczysz jakiś odprysk na emalii, to przezornie wyrzuć garnek. Porysowany czy zniszczony nie będzie już tak bezpieczny w użyciu.

Garnki ze stali nierdzewnej - to trwałe garnki, ale czy są również bezpieczne dla zdrowia?

Stal nierdzewna od lat króluje w naszych kuchniach. Stalowe garnki kojarzą się z niezawodnością, wytrzymałością i również ze zdrowym gotowaniem. Tu niestety nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli bowiem ktoś jest uczulony na metale ciężkie, nie powinien kupować garnków ze stali nierdzewnej. Ważny jest też skład stali. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje garnki będą przez długie lata odporne na korozje i zarysowania, a potrawy przygotujesz w nich w higieniczny i bezpieczny sposób, to wybieraj stal 18/10, czyli z domieszką 18% chromu i 10% niklu. W ofercie dostępne są również garnki 18/0, czyli bez domieszki niklu. Jednak trzeba zwrócić uwagę, czy taka stal wykorzystana jest tylko do produkcji dna (idealne dla kuchenne indukcyjnych) czy blachy stalowej użyto do wyprodukowania całego naczynia.

Jeśli nie jesteś alergikiem, to zdecydowanie garnki ze stali nierdzewnej są dobrym wyborem, choć jeśli będziesz w nich przechowywać żywność, możesz po dłuższym czasie, odczuć metaliczny posmak. Tak może być, gdy wybierzesz niskiej jakości stalowe garnki.

Właściwie więc to, czy Twoje garnki są zdrowe i bezpieczne w użytkowaniu zależy od wielu czynników, również od tego, jak je wykorzystujesz, czy myjesz. Ostrożność warto zachować zwłaszcza przy teflonie – garnek pokryty niskiej jakości powłoką teflonową może uwalniać pod wpływem wysokiej temperatury związki rakotwórcze. Również szkodliwa dla zdrowia będzie uszkodzona, np. zarysowana widelcem czy nożem powłoka. Jeśli decydujesz się na garnki emaliowane pamiętaj, by zabezpieczone były powłoką tytanową czy anodowaną. To, czy dane garnki będą idealne właśnie dla Ciebie zależy również od tego czy np. jesteś alergikiem, uczulonym na nikiel. W takim przypadku niezawodne i higieniczne garnki ze stali nierdzewnej zdecydowanie nie sprawdzą się w Twojej kuchni.

zdrowe garnki ze stali nierdzewnej

Przy wyborze garnków musisz kierować się jednak również innymi czynnikami, np.:

  • wielkością,
  • rodzajem uchwytów,
  • grubością dna,
  • oszczędnością.

Tutaj np. garnki ze stali nierdzewnej są cięższe i zazwyczaj dłużej poczekasz, aż rozgrzejesz na nich tłuszcz, czy zagotujesz w nich makaron. Możesz mieć też problem z chwyceniem patelni jedną dłonią. Co innego garnki aluminiowe czy emaliowe, tu jednak dno zazwyczaj jest cieńsze, co może się kończyć denerwującym przywieraniem. Jedno więc jest pewne, wybierając garnki nie idź na żywioł i nie podejmuj spontanicznych decyzji. Przeanalizuj, co jest niezbędne w Twojej kuchni, a potem zapoznaj się ze szczegółowym opisem producenta. Wtedy na pewno podejmiesz rozsądną i dobrą i to na długie lata decyzję.